hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szerkesztőség
Tartalommal kapcsolatos kérdéseit, észrevételeit, esetlegesen közlésre szánt anyagait, ötleteit, kérem juttassa el hozzám!

Levél küldése

Hirdetések feladása

Megjelentetésre szánt anyagok beküldése
 
  • Sertés
  • Sertés
  • : A választott és a vemhes kocák elhelyezéséről

    A választott és a vemhes kocák elhelyezéséről

      2004.07.13. 21:52


    Svájci kutatók (Bircher, P. - Crettenand, C. 1983) 95 361 alom adatait analizálva arra a következtetésre jutottak, hogy a szaporasági paraméterek tekintetében a kocák igen nagy variabilitást mutatnak. Hát ez alig több a semminél és csak a fentieket támasztja alá. Ugyanakkor ismert az egyes fajták, a fajtákon belül egyes populációk közötti különbség. A kívánatos termelési szint eléréséhez ezek alapján két alapvetõ feladata van a sertéstartónak:
    a., Megfelelõ genetikai alapok megteremtése Viszonylag egységes a vélemény abban, hogy árutermelõ telep számára NF x L F1 kocák ajánlhatók. Szaporasági, malacnevelési paraméterek tekintetében kiegyenlített, jó színvonalra számíthatunk. A „milyen NF” x „milyen L” kérdésében az adott termelési környezet a meghatározó. b., Optimális környezet kialakítása
    Szaporasági mutatók
    Rövid taglalásuk a célok megfogalmazása érdekében szükséges. Miután rendkívül összetett tulajdonságról és nagyobb idõintervallumot felölelõ termelési szakaszról van szó, értékelése az események egymásutánisága alapján (is) lehetséges:
    a., Fialási arány (fialási %): 100 termékenyítésbõl leellett kocák száma, 80 % felett jó. Mindkét ivar termékenységi szintjét, méginkább a telep irányításának színvonalát jelzi.
    b., Fialási átlag: tulajdonképpen az egy napos átlagos alomszám (kívánatos értéke: > 10). Ugyanebben az idõben vizsgálható a vehemnevelõ képesség, alomkiegyenlítettség, egy napos alomtömeg.
    c., Malacnevelõ képesség lásd. még: elhullási %, tejtermelõ képesség (21 napos alomtömeg), 21 napos alomszám, választási átlag (>9).
    d., Ellési gyakoriság vagy „kocaforgó”Helyette értékelhetõbb a két ellés közötti átlagos idõ: kívánatos értéke: < 170 nap.
    e., Üres napok száma = két ellés közötti (átlagos) idõ - produktív napok (vemhesség + laktáció) száma. ( < 30 nap ) f., Élet-teljesítmény
    g., Összetett mutatók, illetve indexek:
    1., Egy kocára jutó éves szaporulat
    2., Egy kocára jutó éves hízó kibocsájtás ( > 20 )
    3., SZFTV index
    Kocaállomány optimális korösszetétele
    Az optimális korösszetétel a fenti célok elérésének egyik alapvetõ eszköze:
    Fialások száma állományon belüli hányad (%)
    1 20
    2. 18
    3. 16
    4. 14
    5. 12
    6. 10
    7. vagy több 10
    Az ehhez hasonló korösszetétel („beállt” állomány esetén) jelzi a szisztematikus, a termelés színvonala szerinti selejtezést, a folyamatos, nem ötletszerû kocasüldõ beállítást.
    A koca reprodukciós képességének a csúcsát a 3.–4. ellés során éri el, addig elvileg nõ, majd a 5.-6. ellés után csökken. A 7.–8. elléstõl a teljesítõ-képesség az elsõ elléskori teljesítményre, vagy az alá esik. Általában elmondható, hogy a koca addig maradhat termelésben, amíg teljesítménye a telep átlagát eléri.
    A selejtezések három alapvetõ okra vezethetõk vissza:
    Meddõség
    Praktikusan akkor tekinthetõ meddõnek egy koca, ha kétszer visszaivarzott fialása elmaradt (vemhesnek hitt koca a fedeztetést követõ 120. napig nem ellett) választás után nem ivarzott, zootechnikai eszközökre (kondíciójavítás, flushing, újrafalkásítás, kannal történõ stimuláció) esetleg hormonkezelésre nem reagált. „hallgat„ s ennek mûszeres kiszûrése után az ivarzás nem váltható ki.
    Betegség
    Alacsony termelési szint.
    Ez mindig az adott populáció átlagos színvonalával történõ összevetés eredménye.
    A selejtezési % elfogadható szintjére vannak ugyan irányszámok, ezek azonban legtöbb esetben nem érnek semmit. Az mindenesetre biztos, hogy a túl alacsony selejtezési % ( < 30) az állomány elöregedéséhez vezet, a túl magas viszont azt jelentheti, hogy kocáink jelentõs részénél hiányzik a csúcstermelési idõszak (3.-6.) ellések. Egyébként magas selejtezési % esetén is lehet öreg az állomány, ha az elsõ ellés utáni újravemhesülés gyenge, ami a tenyészsüldõ nevelés, illetve az elsõ laktáció alatti takarmányozás kritikája. Ilyen alapon a 40-45 % körüli selejtezési %-ot abszolút korrektnek tartom, különösen akkor, ha az okok között nem a „meddõség” és a betegség (esetleg elhullás) játsza a döntõ szerepet, hanem a termelés alapján történõ selejtezés. ( A „jó tenyésztõ választáskor selejtezi a kocákat.”) Összességében elmondható, hogy a selejtezési % önmagában nem sokat jelent, döntõ az optimális korösszetétel.
    A kocatartás épületei
    A koca termelési ciklusa (elléstõl ellésig) három biológiai fázisból áll:
    választástól a fedeztetést követõ 21. napig 21 napos vemhességtõl 110-112 napos vemhességig 110-112 napos vemhességtõl választásig.
    Ennek megfelelõen elhelyezésük is három épületben-épületrészben történjen, bármekkora is populációnk létszáma. Kapacitásigény:
    A kocaférõhelyeket legtöbbször alultervezik, ami egyenes úton vezet a teljes ellehetetlenülésig. Valószínûleg optimális teljesítményparaméterekbõl kiindulva homályos számításokon keresztül költségtakarékos megfontolásoktól áthatva kijön egy férõhely igény, amirõl üzemelés közben gyorsan kiderül, hogy kevés. Kevés, mert valamit mindig kihagyunk a számításokból:
    Mi történjen a visszabúgóval? (következõ választáskor befalkásítható, de csak nagyon magas szintû menedzselés, optimális kocacsoport követés (22 nap) esetén – esetleg egyedi állás) Mi legyen a kimart, túl- vagy alulkondícionált esetleg beteg kocákkal? Ide sorolom és problémás egyednek tartom a vályúnál agresszíven viselkedõ kocát is.
    Mindehhez hozzájárul, hogy a termelés minden igyekezet ellenére kisebb- nagyobb inhomogenitást mutat, átmeneti csúcsokkal és hullámvölgyekkel.
    Végül: a kocák soha, semmilyen körülmények között, egyetlen biológiai fázisban sem falkásíthatók jelentõs veszteség nélkül, miáltal a tényleges férõhely-kihasználás mindig alatta marad a névleges kocaférõhelynek. Alultervezett kocaférõhely esetén nõ a kocák környezetterhelése, s miután egy rendkívül erõsen környezetdeterminált tulajdonságról van szó, csökken a produktivitás. Öngerjesztõ folyamat jön létre, még több koca beállításával és az eredmények további romlásával, melynek végén feldereng a „ már mindenhol koca van és mégsincs elég malac„ réme. Az utóbbi idõben – viszonylag konszolidált közgazdasági kondíciók között – tönkrement és felszámolt sertéstelepek jelentõs része a fenti okok(nak is) áldozata.
    A kocaállomány a legfontosabb termelõeszközünk, minden igényét elégítsük ki. Meglévõ, de be nem üzemelt kapacitás esetén tájékozódó jelleggel – technológiától függõen – 12-18 m²/koca igénnyel számolhatunk, melyben a szaporulat férõhelyigénye is szerepel. Férõhelyigények:
    Elletõ: a kocalétszám harmadának megfelelõ kutricaszám Vemhesítõ: két fiaztató terem állománya férjen el, minimum négy csoportban
    Kocaszállás: az állomány kétharmada férjen el + 30% tenyészsüldõ szállás
    Tartási mód:
    Vemhesítõ: Általános a kiscsoportos tartás, amit az ivarzás kiváltódása, intenzitása, észlelésének hatékonysága mindenképpen indokol. Egy fiaztató terem állományát minimum két falkára osszunk, kor, testtömeg, – esetleg ha ismert – agresszivitás alapján.
    Kívánatos, hogy a vemhesítõ egy légtérben legyen a kanszállással, vagy a keresõkan kutricájával. Javasolt a kifutó. Férõhelyigény minimum 2,5 m², de ennél nagyobb élettér sem sok.
    Kocaszállás: Jellemzõ a kiscsoportos falkás tartás, ami megfelelõen méretezett élettér esetén elfogadható. Nagyon erõs a hierarchia a csoporton belül, ha azt akarjuk, hogy a kondíció kiegyenlített maradjon, javasolt az osztott vályú – csoportos tartás – egyedi etetés – , esetleg a napi egyszeri etetés, szálas kiegészítéssel. Férõhelyigény minimum 2 m²/koca.
    Kedvezõek a tapasztalatok az egyedi tartással. A stresszt kiváltó szituációk csökkenése, a kondíció irányíthatósága egyes vélemények szerint (benne a sajátoméval) akár + egy malacot is eredményezhet.
    Két elhelyezési lehetõség jöhet szóba
    egyedi állás (természetesen lekötés nélkül) átlagos konstitúciójú kocák minden további nélkül elviselik. Nyilván felmerülnek aggályok a hasznos élettartam, lábszerkezet és egyéb vonatkozásban, a kutatások azonban ezt nem támasztják alá. Saját – csak empírikus – tapasztalataim szerint semmi különbség nincs selejtezési korban, okban, az ellés lefolyásában a csoportban tartott kocákhoz képest.
    Méret: 75-80 cm × 220-230 cm,
    alsó rúd magassága 28-30 cm.
    Egyedi boksz:
    A kanokéhoz hasonló, annál kisebb (4-4,5 m²) rekesz. Labilis vagy beteg kocák elhelyezésére javaslom.
    Saját telepünkön mindhárom tartási módot kialakítottuk és alkalmazzuk, s mindháromra szükség van. Kocasüldõk elhelyezésére természetesen az egyedi állás vagy boksz szóba sem jöhet.
    Mikroklíma fõbb összetevõinek javasolt értékei a kocaszálláson
    Hõmérséklet 12 - 15 °C
    Páratartalom 50 - 70 %
    NH3 tartalom 0,02%
    Légcsere 1,3 - 1,5 m³/h/ttkg
    Légsebesség 0,1 - 0,5 m/s

     
    Szántóföldi növénytermesztés
     
    Állattenyésztés
     
    Ügyintéző
     
    Látogatási statisztika
    Indulás: 2004-03-09
     

    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre