hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szerkesztőség
Tartalommal kapcsolatos kérdéseit, észrevételeit, esetlegesen közlésre szánt anyagait, ötleteit, kérem juttassa el hozzám!

Levél küldése

Hirdetések feladása

Megjelentetésre szánt anyagok beküldése
 
  • Fajtaválasztás, talajművelés
  • Fajtaválasztás, talajművelés
  • : Néhány gyomszabályozási lehetőség tarlón

    Néhány gyomszabályozási lehetőség tarlón

    agronaplo.hu  2004.06.20. 16:33

    A szántóföldi növények termesztése ciklikus, az év jól körülhatárolható időszakához kötődik. Ugyanakkor a gazdálkodás folyamatos tevékenység és nem fejeződik be a nyári betakarítású növények aratásával. Más szavakkal, az évenként ismétlődő újratermelés évszakokon, éveken átívelő gondos tervezés és évszakokon, éveken átívelő gondos gazdálkodás.

    Annál is inkább fontos az alapos ciklusokon átívelő gazdálkodás, mivel egyetlen szakasz, nevezetesen a tarló elhanyagolása súlyos gondokat idézhet elő szántóföldjeinken.

    A permanens gazdálkodás, odafigyelés, mind szakmai szempontból mind pedig kötelező erejű előírások, rendeletek, törvények szempontjából indokolt.

    Szakmai szempontokat elemezve könnyen belátható, hogy nem körültekintően kezelt tarlók talajállapotában, gyomosodásában jelentős hátrányok keletkezhetnek. A tarló elhanyagolásával a gyommagkészlet csökkenése helyett a talajaink gyommag készletének növekedését idézhetjük elő. Ezzel együtt felszaporodhatnak olyan veszélyes, nehezen írtható gyomfajok, amelyek rendkívüli módon megnehezíthetik a következő kultúrnövény termesztését.

    Nagyon fontos tehát az évelő gyomnövények és a közismert magról kelő egyéves gyomnövények elleni agrotechnikai, mechanikai és kémiai technológiák alkalmazása. Különösen indokolt odafigyelni a humánegészségügyi szempontból is veszélyes parlagfű írtására. Ha rangsort állítanánk fel a nyári időszakban, hogy mely gyomnövények ellen célszerű prioritásokat megállapítani, minden bizonnyal a védekezési stratégia első jelöltjei között a parlagfű szerepelne. A parlagfűvel szemben a népesség jelentős hányada allergiás megbetegedésben szenved. A központi költségvetés jelentős része a betegség leküzdésére fordítódik. Ismerve a parlagfű agresszív életmódját, minden eszközt fel kell használnunk abból a célból, hogy a gyomnövény egyedszámát nem csak vegetációs időben, hanem a tarló szakaszban is csökkentsük.

    Jogszabályi oldalról a növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. tv. 5. § (1) bek. c. pontja alapján a gyommentesítési kötelezettség elmulasztása szabálysértést von maga után. Ugyancsak kötelező erejű az 1994. évi LV. tv. 36 § (1) bekezdése, amely a termőföld hasznosítási kötelezettségét írja elő.

    Természetesen a jogszabályok előírásai a helyesen gazdálkodó termelőket védik, az előírások betartása ezért mindenkire kötelező érvényű.

    Első feladatunk tehát, hogy az adott területen meggyőződjünk róla, hogy milyen gyomnövényekkel terhelt a betakarítás utáni tarló. Az alapos felmérést követően dönthetjük el a helyes védekezési, gyomszabályozási stratégiát.

    Ezek közül nagyon régi és hatékony növényvédelmi eljárás a tarlóégetés. A modern környezetgazdálkodás szempontjait maradéktalanul szem előtt tartó növénytermesztésben nem javasolható elsődlegesen. Általában az esős időszakokban felszaporodott gomba kórokozók egyik megsemmisítési módja, ugyanakkor tarlóégetéssel írthatjuk a tarlón található apróbb gyommagvakat is. A tarlóégetés engedélyező hatósága a települési jegyző. A jegyző az engedély kiadásához kérheti az illetékes növényvédelmi szakigazgatás hozzájárulását. Az eljárásba be kell vonni a tűzoltó hatóságot is, aki a tűzvédelemre vonatkozó szabályokat írja elő. Ugyancsak be kell szerezni a közúti közlekedési felügyelet engedélyét is.

    A másik vegyszermentes, hatékony gyomszabályozási eljárás a mechanikai tarlóápolás.

    Mivel helyesen végrehajtott tarlóápolás nem fejeződhet be a sekély tarlóhántással, kézenfekvő, hogy a következő kultúrnövény vetéséig a szántóföld kultúrállapotát fenntartsuk. A cél eléréséhez kiváló talajművelési technikák állnak rendelkezésre. Bármelyik módszert alkalmazzuk, az egyik legfontosabb cél a talaj nedvességének megőrzése, valamint a károsan felszaporodó növények visszaszorítása.

    A tarlóhántással, amely lazító-porhanyító talajmunka – a tarlómaradványokat részben a talajba keverjük, ezzel kedvező körülményeket biztosítunk a szervesanyag mineralizációjának. Ezentúl elősegítjük a talajrétegek vízmegtartását és nagyban hozzájárulunk a talajélet fenntartásához. Növényvédelmi szempontból a jelentősége messze elvitathatatlan, mivel a betakarítás folyamatában a felszínre hullott gyommagvak a sekély műveléssel gyors csírázásra bírhatók, ezáltal később könnyen írthatók. Sajnos a tarlók ápolása tarlóhántással nem fejeződhet be, hiszen a kicsírázott kikelt magok ellen kötelezően védekeznünk kell.

    A magról kelő egyéves gyomfajok mechanikai módszerekkel írthatók, féken tarthatók, azonban az évelő tarackos, szaporodóképes gyökerekkel rendelkező gyomnövények ellen már kevésnek bizonyulhatnak. Ezért ezekkel a gyomfajokkal szemben legelfogadottabb módszer a vegyszeres védekezés. A tarackbúza, csillagpázsit, mezei acat, fenyér cirok, aprószulák, nád írtása nagyon körültekintő szakmai munkát kíván. Természetesen nagyon szélsőséges esetben található meg valamennyi évelő gyomnövény a tarlón. Rendszerint egy, legfeljebb két uralkodó évelő gyomfajjal kell számolnunk. Általános esetekben az évelők foltokban szaporodnak fel. Ilyen esetekben nem célszerű teljes felületi kezelés, csupán a gyomos foltok lepermetezését kell végrehajtani.

    A védekezés kidolgozásánál különbséget kell tennünk abban a vonatkozásban, hogy évelő egyszikűek, vagy évelő kétszikűek fordulnak elő a területen. Előfordulhat, hogy vegyes gyomfertőzéssel állunk szemben. Amennyiben évelő egyszikűek szaporodnak fel a nyári betakarítású növények után, akkor mindenképpen meg kell várni a gyomnövények kihajtását. A permetezés időpontja akkor a legoptimálisabb, amikor elegendő levélfelület van a herbicidek felvételéhez. A kezelést glifozát hatóanyagú herbicidekkel célszerű elvégezni. Ezt a hatóanyagot tartalmazó készítmények a hatásukat kifejtik a területen található más gyomfajokra is.

    Bizonyos esetekben eredményesen alkalmazhatók évelő egyszikűek ellen a szelektív hatású speciális egyszikűírtók is, azonban specifikus hatásmódjuk következtében az esetlegesen előforduló kétszikű gyomok ellen hatástalanok. Glifozát hatóanyagú szerek kijuttatása esetén növeli a készítmények hatékonyságát, ha a permetlébe segédanyagokat, hatásfokozókat is adagolunk pl. Hysparay, Frigate, Nonion, stb… A jó hatásfok mellett az adalékanyagok felhasználásával a glifozát hatóanyagú herbicidek javasolt dózisa 25-30 %-al is csökkenthető.

    Amennyiben évelő kétszikűekkel fertőzött a tarló, vagy vegyes gyomfertőzéssel állunk szemben akkor a tarlóhántást követően az évelő kétszikűek, illetve az évelő egy- és kétszikűek kihajtását meg kell várnunk. Amikor a gyomok elérik a 20-25 cm-es átlagos magasságot, ekkor érkezik el a permetezés optimális időpontja.

    Ezekben az esetekben a gyakorlat legtöbbször kombinációt alkalmaz. Ilyen kombinációs lehetőség van többek között : glifozát+2,4 D, vagy glifozát+MCPA, vagy glifozát+dicamba. A kombinációs lehetőség a kiszerelés formulációja szerint nagy változatossággal növelhető.

    Természetesen a kombinációk nem olcsók, ugyanakkor nagyon fontos szempont, hogy a különböző kultúrnövényekből vegetációs időn belül lényegesen drágábban lehet a nehezen írtható évelő gyomokat eltávolítani.      

     
    Szántóföldi növénytermesztés
     
    Állattenyésztés
     
    Ügyintéző
     
    Látogatási statisztika
    Indulás: 2004-03-09
     

    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?