hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szerkesztőség
Tartalommal kapcsolatos kérdéseit, észrevételeit, esetlegesen közlésre szánt anyagait, ötleteit, kérem juttassa el hozzám!

Levél küldése

Hirdetések feladása

Megjelentetésre szánt anyagok beküldése
 
  • Szarvasmarha
  • Szarvasmarha
  • : A húsmarha támogatási rendszer és várható hatásai

    A húsmarha támogatási rendszer és várható hatásai

    agronaplo.hu  2004.06.20. 18:26

    Az elmúlt években sok szó esett a húsmarhatartás fejlesztésének szükségességéről és a fejlesztés indokairól. Az érvek között a legnyomósabb, hogy az Európai Unióban a húsmarhatartás jelentős támogatásban részesül, és e támogatásból a belépést követően – ha csak fokozatosan is - a magyar termelők is részesülnek. Érdemes tehát néhány gondolatot szánni arra, hogy ezek a támogatások milyen mértékűek, mikor, és milyen ütemezésben juthatnak hozzá a magyar tenyésztők.

    A kérdés korántsem egyszerű, mert bár a támogatások keretösszegét a koppenhágai megállapodás rögzítette, a kifizetés módja és jogcíme tekintetében csak hosszas egyeztetések és viták után született megállapodás.

    A támogatások kifizetésének alapelvei

    A keretmegállapodás értelmében Magyarország az Európai Unióban érvényes támogatásokhoz csak fokozatosan jut hozzá. 2004-ben az Uniós támogatások 25 %-a illeti meg a magyar termelőket, melyet nemzeti forrásból a magyar költségvetés 30 %-kal kiegészíthet. Így a támogatás mértéke 2004-ben összesen 55 % lehet, ami fokozatosan növekedve 2007-ben éri el a 100 %-ot (70 % EU + 30 % nemzeti támogatás). A húsmarha támogatás felső határa 117.000 tehén. Az anyatehén támogatás mértéke 200 Euró, melyhez 50 Euró nemzeti támogatás adható. További az anyatehén tartókat érintő támogatás az extenzifikálási prémium, melynek mértéke 100 Euró, ha az állatsűrűség adott gazdaságban nem haladja meg a hektáronkénti 1,4 nagyállat egységet.

    A támogatások kifizetése szigorú feltételekhez kötött. A regisztrált termelők tulajdonában ill. tartós bérletében szereplő parcellák méretét, az állatok egyedi azonosítását, továbbá a tulajdonban tartás idejét, az állatsűrűséget, a tejszállítás korlátozását (max. 120.000 kg szállítási tejkvóta) szigorúan ellenőrzik és ennek az információs rendszerét parcella azonosító rendszer, ENAR, Integrált Információs Rendszer, kvótanyilvántartás stb.) is működtetni kell.

    Amennyiben ezek a feltételek nem teljesülnek ill. amennyiben a prémiumjogosultságot nem tudjuk kihasználni („kvótakihasználtság”), úgy a támogatásokhoz nem jutunk hozzá. Sajnos a nyilvántartási és információs rendszerek csak részben működőképesek, ill. működésük meglehetősen sok hibával terhelt. Emiatt az ún. STANDARD* kifizetési rendszer súlyos kockázattal járna. Ennek elkerülésére – hosszú egyeztetés és vita után – az úgynevezett „kombinált” kifizetési rendszert választottuk. Ebben a rendszerben az Uniós támogatásokat egyszerűsítetten – terület alapon – adják, a nemzeti forrásból fizetett támogatásokat pedig állatlétszám alapján fizetjük ki. Ez a megoldás azzal az előnnyel jár, hogy Magyarország már 2004-től képes lesz lehívni az EU teljes támogatását, hiszen ehhez „csupán” a területtel kell elszámolni. Az állatalapú nemzeti „boríték” viszont a termelési korlátokhoz (kvóták, prémiumjogok) való alkalmazkodásra ösztönöz. A lehetőségek kihasználatlanságából származó „megtakarítás” pedig a magyar költségvetésben marad.

    A támogatás mértéke

    Az előzőekben vázlatosan bemutatott alapelvek azt jelentik, hogy a magyar húsmarhatartók kétféle támogatáshoz juthatnak hozzá. A tulajdonukban ill. bérletükben szereplő (regisztrált, parcellarendszerben igazolt) területek után ill. az állatlétszám (ENAR nyilvántartás) alapján. Miután a két támogatási forma együttes összege – országos szinten – nem haladhatja meg a csatlakozási szerződésben foglalt maximális összeget, továbbá egy-egy gazdálkodó sem juthat hozzá a STANDARD támogatási rendszer szerint számolt összeg 55 %-ánál többhöz, az egyes jogcímekre jutó kifizetési összegeket előzetesen csak becsülni lehet (1 ha gyepre 15-18 ezer Ft, 1 húsmarhára 40-50 ezer Ft). A pontos „egységárak” csak a regisztrációt és az ellenőrzéseket követően utólag, 2005. év elején lesznek ismeretesek. Tudni kell azt is, hogy az EU is utólag finanszíroz, tehát a 2004. évi támogatási összegekhez az ország is csak 2005. elején jut hozzá.

    * STANDARD rendszernek az EU tagállamaiban működő, a terület- és létszámnyilvántartáson ill. ellenőrzésen alapuló támogatási rendszert értjük.

    A gazdálkodók helyzetének könnyítése céljából a kormányzat úgy döntött, hogy a támogatásokból előleget folyósít, melyhez a regisztrált termelők, a területre (Parcellaregiszter) és állatlétszámra vonatkozó (ENAR nyilvántartás) igazolásai alapján 2004. év folyamán hozzájuthatnak.

    Az előleg mértéke 1 ha legelő esetében 8.000 Ft – a végleges összeg kb. 17.000 Ft lesz. Egy húsmarha esetén az előleg40.000 Ft. A végleges összeg várhatóan itt is némileg több lesz.

    A húsmarhatartás jövedelmezőségének várható változása

    A jelenleg belátható támogatási szint a húsmarhatartás jövedelmezőségét gyökeresen megváltoztatja. A húsmarhatartás eddigi költség- és jövedelemviszonyáról inkább becslésekkel, mint pontos információkkal rendelkezünk. A tesztüzemi rendszerben (AKII) húsmarhatartásra vonatkozó adatgyűjtés nem szerepel, a gazdaságoktól beszerezhető adatok ellentmondásosak. A tartást általában veszteségesnek mondják. Kalkulációnk készítésekor a tartási és takarmányozási naturális mutatókból indultunk ki, és kalkuláltuk a várható jövedelmet az elmúlt évek ill. a 2004-ben várható támogatások figyelembe vételével. A húsmarhatartás hazai lehetőségeit és adottságait mérlegelve egy 50 tehenes modellel dolgoztunk. Ekkora állományt egy család el tud látni úgy, hogy szükség esetén külső segítséget vagy szolgáltatást vesz igénybe. A területigény – mintegy 45-50 ha gyep. Feltételezésünk szerint a szánföldi melléktermékek (kukoricatarló, gabonatarló, szalma, ocsú stb.) saját területről rendelkezésre állnak, ill. beszerezhetők (területbérletet a kalkulációban nem szerepeltettünk). A technológiában a legextenzívebb megoldásokkal számoltunk, évi egyszeri elletés, téli takarmányozás időtartama minimális, a tarlók legeltetése rendszeres stb.
    (1. táblázat).

    A költségelemzésből (2. táblázat) kiderül, hogy a húsmarhatartás az elmúlt évekre érvényes árak és költségszintek mellett nem biztosított jövedelmet a gazdálkodóknak, még a viszonylag magas borjúértékesítési árak (500 Ft/élősúly kg) és szigorú költséggazdálkodás mellett sem.

    A bevezetésre kerülő támogatások a helyzetet gyökeresen megváltoztatják. A 17.000 Ft-os gyep ill. 40.000 Ft-os tehéntámogatás révén a húsmarhatartás jövedelmezősége egy család tisztességes megélhetésének esélyét kínálja, és forrásokat teremt a fejlesztésekhez is.

    Ezzel együtt a jövőkép idealizálására nem gondolhatunk és szólni kell azokról a nehézségekről, amelyek az esélyeket beárnyékolják.

    1. A húsmarhatartók többségének jelentős létszámfejlesztést kell végrehajtani ahhoz, hogy a kívánt méret – egy család megélhetését biztosító 50 tehén – elérhető legyen. Ennek tőkeigénye több millió Ft.
    2. Nehézséggel járhat a szükséges terült biztosítása. Egy tehén biztonságos nyári-téli takarmányellátásának gyepszükséglete – a gyepek minőségétől függően – 1-2 ha. A gyep bérleti díjak a gyeptámogatás következményeként jelentősen drágulni fognak.
    3. Az erő- és munkagép-szükséglet (minimálisan 1 traktor, fűkasza, rendkezelő, esetleg bálázó) a tárolótér-igény (fedett szénatároló) a nagy szállítókapacitás-igény (szalmabetakarítás) nem utolsó sorban a legelőberendezések (kerítés, víz, állatválogató stb.) komoly beruházási forrásokat kötnek le. Ehhez tőkére, elviselhető kamatokkal terhelt hitelre van szükség.
    4. Szigorodnak a környezetvédelmi és állatvédelmi előírások. 50 tehén felett az ún. telepszerű működés feltételeit is teljesíteni kell (zárt, bekerített téli szállás, szociális épület, csurgásmentes trágyatároló, hullatároló stb.).

    Minden nehézség ellenére a húsmarhatartás új lehetőségek és új kihívások előtt áll. A súlyos problémákkal küszködő kistermelők (tejtermelő tehéntartók), de a nagyobb gyepterülettel rendelkező gazdaságok számára is itt a pillanat, hogy lehetőségeiket és adottságaikat mérlegelve hosszú távra is kiható döntést hozzanak!

    1. táblázat

    Húsmarhatenyésztési technológia 50 tehénre

     

     

    Induló tehénlétszám, db        

      50

    Induló létszámból selejtezés, %

      20

    Termékenyítés módja

    természetes fedeztetés

    Elletés

    egy időszakban

    Elletési időszak

    február, március, április

    Induló tehenek ellési aránya, %

      80

    Választási súly, kg üszőborjak

                                   bikaborjak

    200

    220

    Tehenek takarmányozása

             január, február, március

     

     

             április, május

     

     

             június, július

     

             augusztus, szeptember

     

             október

     

              november-december

     

    Gyepterület , ha

          ebből: szénakészítés, ha-on

    Szántóterület, ha

       ebből: kukorica-legelő

                  kalászos tarló-legelő

                  kalászos szalma

                  kukorica-tarló

                  gazdasági abrak (ocsú)

     

    fő-, vagy másodvetésű kukoricalegelő

     

    természetes legelő, takarmány szalma

     

    természetes legelő

     

    kalászos tarló legelő

     

    természetes legelő

     

    kukoricatarló legelő

     

    46

    9

    123

    7

    96

    15

    14

    1

    Forrás: Szabó F., 2004

    2. táblázat

    A termelési költségek, a bevételek és a jövedelem 50 tehenes modellben a

    2004. évben várható támogatással, ezer Ft

    (Szabó F. és mtsai, 2004 nyomán)

    Takarmány (36,1 E Ft/tehén/év)

    1.805

    Egyéb anyag, energia

    120

    Közvetlen munkadíj és közterhei (munkadíj 150 E Ft/hó)

    2.430

    Értékcsökkenés (új létesítmények esetében)

    217

    Állatorvosi szolgáltatás

    250

    Egyéb közvetlen költség

    130

    Általános költség (5 %)

    197

    Termelési költség összesen

                1 tehénre és szaporulatára

    5.149

    103

    Bevételek:

     

                választott borjú – bika (23 db x 220 kg x 550 Ft=)

    2.783

                üsző (9 db x 200 kg x 500 Ft=)

    900

    Selejt üsző (2 db x 500 kg x 300 Ft=)

    300

    Selejt tehén (9 db x 600 kg x 200 Ft=)

    1.080

    Árbevétel összesen

                1 tehénre és szaporulatára

    5.063

    101

    Jövedelem (támogatás nélkül)

                1 tehénre és szaporulatára

    - 100

    - 2

    Húsmarha támogatás (50 db x 40 E Ft=)

    Gyeptámogatás (46 ha x 17 E Ft=)

    2.000

    782

    Költségvetési támogatás összesen

                1 tehénre és szaporulatára

    2.782

    56

    Bevétel összesen

                1 tehénre és szaporulatára

    7.845

    157

    Jövedelem összesen (támogatással)

                1 tehénre és szaporulatára

    2.696

    54

     
    Szántóföldi növénytermesztés
     
    Állattenyésztés
     
    Ügyintéző
     
    Látogatási statisztika
    Indulás: 2004-03-09
     

    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?