hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szerkesztőség
Tartalommal kapcsolatos kérdéseit, észrevételeit, esetlegesen közlésre szánt anyagait, ötleteit, kérem juttassa el hozzám!

Levél küldése

Hirdetések feladása

Megjelentetésre szánt anyagok beküldése
 
  • Pillangósok, hüvelyesek
  • Pillangósok, hüvelyesek
  • : Takarmányborsó

    Takarmányborsó

      2004.07.05. 21:54


    undefined

    (Pisum sativum ssp. arvense L.)

    A takarmányborsó jelentősége

    A borsó az emberiség egyik legősibb növénye. Két alakkör ismert úgy, mint a kerti borsó és a mezei borsó. Származási helye Kis-Ázsiába, mások szerint Belső-Ázsiába tehető, de az emberiség 7-8000 éve termeszti. A takarmányborsót abraktakarmánynak, zöldtakarmánynak régóta termesztik. Jelentősége fehérjetartalma miatt várhatóan növekszik és az igénytelensége miatt gyengébb talajokon is javasolható a termesztése.

    A hüvelyes növények nitrogén gyűjtésük révén, valamint a korai betakaríthatóságuk révén is kedvező elővetemények, és javítják a vetésszerkezeti feszültségeket, ellensúlyozzák a gabona túlsúlyt. A takarmányborsót magnak vagy zöldtakarmánynak többnyire keverékekben termesztik. Több faja ősszel és tavasszal is vethető. A magnak termesztett borsó általános termesztési értékek mellett hasonló az egyéb száraz borsókhoz, de nagyobb a fehérjetartalma, zöldtaka r mányozásra pedig a nagy tömeget adó, dús levélzetű, nagy fehérje és karotin tartalmú fajták alkalmasak.

    A takarmány borsók legalább két csoportba különíthetők el: az abraktakarmány borsók hasonlóak a száraz borsóhoz. Ezeknél a szemtermés a cél, bár a szem színe gyakran zöld vagy sárga, mint a kifejtő borsóknál, de lehet színes is.

    A zöldtakarmánynak való borsóknál a nagy vegetatív tömeg érdekében általában nagyobb szárú, levelesebb típusok a jellemzőek. Száruk magasabb, levelesebb, hüvelyük és magjuk gyakran színes, foltos és virágszirmuk is gyakran színes, lilás vagy tarka. Hüvelyenként 7-8 magot tartalmaznak és magjuk általában kisebb (70-120 g ezermagtömegű), mint a zöld és étkezési száraz borsóké.

    Külön kell megemlíteni az un. galambborsókat, melyek madáreleségnek valók, így ezek általában apró magvúak.

    A borsó 70-100 cm magas (zöldtakarmány borsóknál 150-200 cm), elágazó szárú, kapaszkodó kacsokkal sűrű állományt fejlesztő növény. A pálhaleveleinek hónaljában találhatók a virágok, majd a hüvelyek. A hüvelyekben 5-8 mag található, de egyes apróbb magvú típusoknál 8-10 db is lehet. Ezermagtömege 50 és 150 g között változhat, fajtától és hasznosítástól függően. A borsó gyökerén sok apró gümő található, benne a nitrogéngyűjtést végző baktériumokkal.

    A takarmányborsó termesztéstechnológiája

    Éghajlatigénye

    A borsók származásuk révén is általában hidegtűrők, azonban különbséget tehetünk az abraktakarmánynak, valamint az őszi vetésű zöldtakarmánynak alkalmas borsók éghajlati igénye között. A borsó már 4,4 ° C -on csírázik és 2-3 leveles korában a néhány fokos fagyot is kibírja, de az őszi vetésre alkalmas változatoknak akár 15-20 ° C-os fagyot is el kell viselniük. A borsó Belső-Ázsiából származik, így nem hőigényes a fejlődése során sem, keléskor 6-7 ° C, vegetatív növekedéskor 12-14 ° C, és virágzáskor-éréskor is 18-20 ° C elegendő számára. A vizet is jól hasznosítja, csak a kora tavaszi szárazságot viseli nehezen. A téli és a tavaszi csapadék általában elegendő számára.

    Talajigénye

    A borsó a jobb, búza talajok növénye, de jobb tápanyagellátottság esetén gyengébb talajokon is termeszthető. A vizes, hideg, "tevéketlen" talajokat nem szereti. A takarmányborsók azonban általában igénytelenebbek, mint a kerti borsók (kifejtő, velő, cukorborsók). A gyökérgümőkön élő , nitrogéngyűjtő baktériumok miatt a lazított, levegőzött talajokat kedveli. Egyébként az egész ország területén termeszthető.

    Vetésváltása

    A borsó önmaga után nem vethető a borsóuntság miatt. Elővetemény igényénél figyelemmel kell lenni a korai vetésére, ugyanis az őszi változatokat a búzával egyidőben el kell vetnünk, a tavasziakat pedig már márciusban. A borsók azonban igen jó előveteménynek számítanak, így leggyakrabban két kalászos közé vetjük. A búza jelentős terméstöbblettel hálálja meg a borsó előv e teményt. Meg kell említeni, hogy a borsók után 50-100 kg/ha nitrogén marad a talajban, így bio termesztésnél vagy környezetkímélő eljárásoknál különösen javasolhatók.

    Tápanyagigénye

    A borsó nem tartozik a nagy tápanyagigényű növények közé. 100 kg szemterm éshez és a hozzátartozó melléktermékhez 3,5-4,5 kg nitrogént, 1,0-1,5 kg foszfort, 1,5-2,5 kg káliumot és 2-2,5 kg kalciumot vesz fel a talajból. A borsó érzékeny a N-túltrágyázásra, és csak a kezdeti nitrogén éhségét szabad és kell kielégíteni. Ehhez álta lában a talaj tápanyagellátottságának függvényében 40-50 kg/ha nitrogén hatóanyag, és 50 –100 kg/ha foszfor, valamint ugyanannyi kálium elegendő 3 t/ha szemterméshez vagy 15-25 t/ha zöldtömeghez. Savanyú talajokon érdemes a mész (Ca) visszapótlásra is oda figyelni.

    Talajelőkészítés e

    Mind az őszi, mind a tavaszi változatoknál fontos a jó, kellően nyirkos magágy biztosítása. Ehhez már az elővetemény lekerülése után tarlóhántást és lezárást kell végezni. Kalászos elővetemény esetében alkalmazhatjuk a beérlelő talajművelést. Cél, hogy az őszi borsónál októberre, a tavaszi vetésűeknél legalább március közepére kellően ülepedett, aprómorzsás magágyunk legyen. Könnyű, homoktalajoknál ez akár egy vetőszántással vagy tárcsázással is elérthető. A jó vetéshez, és az e g yöntetű gyors keléshez, fejlődéshez, de a betakarítási veszteségek csökkentése miatt is asztal simaságú magágyat kell készíteni.

    Vetése

    Az őszi takarmányborsót október közepéig, a tavaszit márciusban el kell vetni, mivel a borsó 6-8 ° C-on már csírázik. Abraktakarmány borsóknál 1 millió/ha körüli csíraszámot, zöldtakarmány borsóknál ennél valamivel kevesebbet, általában csak 800 ezer csírát kell vetni hektáronként 5-8 cm mélyre. Apró magvúakat sekélyebben vetjük, de száraz talajon mélyebbre vessünk. A madár kár miatt a vetésmélységre ügyelni kell. A borsómagot érdemes csávázni vetés előtt.

    Vetőmag szükséglete: tiszta vetésnél 150 – 200 kg /ha, de apró magvú galambborsóból 50-70 kg/ha is elegendő lehet. Zöldtakarmánynak előnyös a kevert vetése, amikor 50-70 %- ban támasztónövényt (pl. nagyobb szalmájú búzát) vetünk a nagyobb zöld tömeg és az állomány könnyebb betakaríthatósága miatt is.

    Növényvédelme

    A borsótermesztésnél is mindig törekednünk kell az állomány gyommentesen tartásáról. Ezt már a talajelőkészítés során, a kikelt gyomok kiirtásával megelőlegezhetjük. Vetés után-kelés előtt a kétszikű, széles levelű gyomok ellen Igran, Patoran vagy Patoran Plus, Dual Gold 960 EC szerrel keverten (ez a fűfélék ellen) javasolt. Az Igran Combi Gold 450 EC mindkét gyo m csoport ellen önmagában is elegendő. Pivot, Stomp 330 ugyancsak alkalmas lehet a gyomirtására. Kelés utáni alkalmazásra egyszikűek ellen pl. Agil javasolható. Zöldtakarmány borsó esetében a gyomirtás el is hagyható, ha nincsenek a területen mérgező gyomok . Kártevők közül kezdetben a csipkéző bogarak, később akácmoly és a bagolylepkék elleni védekezésre lehet szükség. A betegségei közül a peronoszpóra, a rozsdák és a baktériumos zsírfoltosság inkább csak csapadékos, hűvös évjáratokban okozhatnak gondot, így ezek ellen csak szükség esetén védekezzünk.

    Betakarítása

    A takarmányborsó betakarításánál is a hasznosítás szerint két megoldás alkalmazható. Abraktakarmánynak átalakított gabona kombájnnal éretten (16-18 % szemnedvesség) kell betakarítani egy vagy néha k ét menetben a borsómagot. Flexibilis vágóasztal alkalmazása mellett a gumi verőlécek felszerelése, a dob fordulatszámának csökkentése és a dobrés mag méret szerinti beállítása szükséges. Két menetes betakarításnál, ha gyomos vagy ha nem ért össze a borsó, először rendre vágják a borsót és némi utóérlelés után harmaton rendről kombájnnal csépelhető. Szemtermése 3-5 t/ha.

    Zöldtakarmányborsónál egyszerűbb a helyzet, virágzásban, az állatok igénye szerint kaszálható vagy szenázskészítésnél kaszáló-szecskázó gép ekkel betakarítható a zöldtömeg. Zöldtömege 20-35 t/ha.

    Fajtái

    Abraktakarmány borsófajták: Agadir (FR), Amanda (AT), Ideál (FR), Integra (NL), I.P.3 (HU), Irina (SK), Croquet (FR), Obelisque (DK), Lantra (NL), Libella (DE), Debreceni galambborsó ( HU, madáreleségnek).

    Zöldtakarmány borsófajták:

    tavasziak: I.P.4 (HU) , I.P.5 (HU), Rubin (HU), Ina (CZ)

    ősziek: Andy (HU), Nany (HU), Hevesi 3 (HU), NS Pioner (YU), Tutti (HR, magnak is).

    Termesztés kalkulált költségei (Ft/ha, elővetemény kalászos)

    Gépi munkák (könnyű talajon)
    Szántás 12.700
    Tárcsázás 3.700
    Kombinátorozás 3.700
    Műtrágyaszórás 1.900
    Vetés 3.700
    Gyűrűshengerezés 2.200
    Gyomirtás 1.800
    Borsó betakarítás 8.100
    Ö s s z e s e n : 37.800
    Anyagszükséglet:
    Vetőmag 12.000
    150 kg/ha 34% N műtrágya 8.600
    300 kg/ha 18 %-os P műtrágya 12.800
    100 kg/ha 60 %-os K műtrágya 5.900
    Gyomirtószer 10.000
    Ö s s z e s e n : 49.300
    M i n d ö s s z e s e n: 87.100

     
    Szántóföldi növénytermesztés
     
    Állattenyésztés
     
    Ügyintéző
     
    Látogatási statisztika
    Indulás: 2004-03-09
     

    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?