hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szerkesztőség
Tartalommal kapcsolatos kérdéseit, észrevételeit, esetlegesen közlésre szánt anyagait, ötleteit, kérem juttassa el hozzám!

Levél küldése

Hirdetések feladása

Megjelentetésre szánt anyagok beküldése
 
  • Fajtaválasztás, talajművelés
  • Fajtaválasztás, talajművelés
  • : Őszi alaptrágyázás szerves és műtrágyákkal

    Őszi alaptrágyázás szerves és műtrágyákkal

      2004.08.09. 19:50


    A tápanyagellátás a sikeres növénytermesztés egyik meghatározó tényezője. Nem lényegtelen azonban, hogy milyen anyagok felhasználásával, milyen adagban, milyen időpontban és milyen térbeli elhelyezésben juttatjuk ki a tápelemeket.

    Az alaptrágyázással a területünkön termesztett következő növényállomány (növényállományok) számára azokat a tápelemeket juttatjuk ki a szántóföldre, amelyek a talajban nem, vagy csak nem számottevő mértékben mozognak. Nem kell számítani ezért kimosódásukra és olyan - illetve azt közelítő – mélységben kell elhelyezni őket, ahol a gyökérzet túlnyomó része megtalálható és ahol a talajnedvesség is állandóbb, mivel a növények így könnyebben felvehetik ezeket a tápanyagokat.

    A tápelemek mélységbeli elhelyezkedése ugyanakkor számos esetben a gyökérzet fő tömegének elhelyezkedését is befolyásolhatja, ezért célunk ezeknek a tápelemeknek minél mélyebb elhelyezése, biztosítva ezáltal a gyökérzóna mélyebb rétegekben történő kialakulását. Közvetett hatásként javul a növényállomány szárazságtűrése, mivel a gyökérzet könnyebben hozzájut talaj mélyebb rétegeiben tárolt vízhez is, illetve a talaj fölülről történő fokozatos kiszáradása során a növényt csak később éri vízhiány. Ilyen mélységű talajmunkát természetesen nem végzünk feltétlenül minden évben, ezért bizonyos tápelemek és trágya típusok a talajművelés és a vetésváltás rendszerével összhangba hozva periodikusan több évre előre is kijuttathatók és a legmélyebb talajművelési művelettel, az őszi mélyműveléssel dolgozhatók a talajba.

    Alaptrágyázással elsősorban a szerves trágyákat, továbbá a foszfor és kálium hatóanyagokat tartalmazó műtrágyákat juttatjuk ki, mivel a nitrogéntől eltérően a foszfor és a kálium mozgása a talajban jelentéktelen. A kálium kismértékű mozgása humuszban szegény homokokon fordulhat elő, a foszforra pedig inkább a túlzott mértékű lekötődés a jellemző. A nitrogén hatóanyagból mozgékonysága miatt ősszel alaptrágyaként csak kisebb mennyiséget célszerű kijuttatni, annyit amennyit őszi vetésű kultúrák esetén az állomány ősszel igényel, illetve amennyit az elővetemény nagy mennyiségben talajba dolgozott szármaradványa indokol. A nitrogén őszi alaptrágyaként nagyobb mennyiségben történő kijuttatása száraz éghajlatú övezetekben gyakorlat, ahol a tavaszi csapadék bizonytalansága nem garantálja a tavasszal kijuttatott fejtrágya, illetve a vetés előtt sekélyen a talajba dolgozott nitrogén kellő mértékű bemosódását és ezzel összefüggő hasznosulását.

    A tápanyagadagok kalkulálásakor figyelembe kell venni, hogy a talajba bevitt tápanyagoknak csak egy bizonyos részét veszik fel a növények. Az egyes tápelemek hasznosulásának mértékét befolyásolja a talaj tápelem tartalma, fizikai-kémiai tulajdonságai, ökológiai tényezők, a tápanyagok formája, kölcsönhatása és a növények felvételi kapacitása. Gyenge ellátottságú talajokon a növények fajra jellemző fajlagos tápanyagigényét (egységnyi mennyiségű főtermésben és a hozzá tartozó melléktermésben lévő tápelem tartalom) meghaladó mennyiségű – főként foszfor és kálium - hatóanyagot kell kijuttatni ahhoz, hogy a növények igényeit kielégíthessük. A pozitív tápanyagmérleg eredményeként a talaj könnyen oldható foszforban és káliban gazdagodik, ami a biztonságosan nagy termések érdekében kívánatos.

    A talajoldatban a P mozgékony, de amíg a talaj szorbciós kapacitása nem telítődik, a műtrágya-P alacsony hasznosulást mutat. Ezt követően a talaj(oldat) P-forrásul szolgál. A talaj ammónium-laktát oldható P2O5 tartalmának 10 mg/kg mennyiséggel történő emeléséhez különböző vizsgálatok szerint szerint, eltérő talajtípusokon 70-300 kg/ha P2O5 szükséges. Az ehhez szükséges mennyiséget a talaj kémhatása és mésztartalma jelentősen befolyásolja.

    Kálium esetében pozitív egyenlegre az évi 100 és az e feletti kg K2O/ha adagnál számíthatunk. Feltöltő trágyázás esetén általában jobb hatékonyságot mutatnak a nagyobb tápanyag adagok, mivel a kisebb adagok többszöri kijuttatása során a tápelemek relatív nagyobb mértékű lekötődést mutatnak.

    A nitrogén a talajban főleg szerves vegyületekben található és csak igen kis mennyiség - az összes nitrogén néhány százaléka - van jelen szervetlen (növények számára gyökéren keresztül felvehető NO3- ill. NH4+) formában. A humusz és az összes nitrogén között az összefüggés általában szoros (mivel az összes nitrogén túlnyomó része szerves kötésű), de az összes nitrogén és az ásványi nitrogén (vagyis a talaj N szolgáltató képessége) között meglehetősen laza az összefüggés. Elsősorban arra kell tekintettel lenni, hogy a talaj ásványi nitrogéntartalma a környezeti elemekkel összefüggő szezondinamikát mutat, ezért a nitrogén trágyák kijuttatását a termesztett növények igényéhez kell igazítani a környezeti feltételek és a termőhely adottságainak figyelembe vételével.

    A szerves trágyák tápelemeik nagy részét a növények számára közvetlenül nem felvehető szerves kötésben tartalmazzák, ezért azok a talajban lejátszódó mikrobiológiai folyamatokon keresztül ásványosodva csak több éven keresztül táródnak fel és válnak felvehetővé a növények számára. Ebből adódóan hasznosulásuk is eltér a műtrágyák hatóanyagaitól. Mivel a talajfelszín fizikai paramétereinek szélsőséges ingadozása nem kedvez a lebontást végző mikroszervezeteknek és a szerves trágyák többféle makro és mikro elemet is tartalmaznak szintén mélyen kell azokat a talajba dolgozni. A szerves trágyák – különösen az istálló trágya – kijuttatásakor nagy gondot kell fordítani a munkaszervezésre. Kiszórás után ugyanis a lehető legrövidebb időn belül a talajba kell azt forgatni, különben nagymértékű tápanyagveszteséggel számolhatunk, elsősorban a nitrogén tartalmú gázok elillanása következtében.

    Az istállótrágya értékcsökkenése a szétterítés és a leszántás között eltelt idő függvényében

    (forrás: Kismányoky, 1993)

    A szétterítés és a leszántás között eltelt idő

    Hatékonyság (%)

    azonnal alászántva

    100

    6 óra múlva alászántva

    80

    24 óra múlva alászántva

    70

    4 nap múlva alászántva

    50

    A szerves trágyák így az istálló trágya tápanyagtartalma jóval alulmarad a műtrágyákéhoz képest, ezért jelentősen nagyobb adagokat kell kijuttatni belőle. Az istálló trágya tápelem tartalma számos tényező függvénye (az állat faja, neme, kora, a takarmány és az alomanyag mennyisége és minősége, az állat kora, egészségi állapota, a trágyakezelés és tárolás módja, stb.), de átlagosan az érett szarvasmarha trágya N:P:K tartalma 0.5:0.25:0.6 %-nak vehető. A 49/2001. (IV. 3.) Kormányrendelet (Nitrát direktíva) alapján a szervestrágyával, szennyvízzel és szennyvíz iszappal éves szinten kijuttatott nitrogén mennyisége nem haladhatja meg a 170 kg/ha értéket. Ezen számok alapján a hektáronként 35 t körüli istálló trágya adag tekinthető megengedhetőnek, ami többé-kevésbé fedezi a következő évi termés tápelem igényét, figyelembe véve azt is, hogy az istálló trágya tápelem tartalmának csak egy bizonyos része táródik fel a kijuttatást követő esztendőben. Általában a legkönnyebben és leghamarabb a kálium szabadul fel, az első évben mintegy 60-80%-a hasznosul. A foszfor nehezebben tárul fel, az első évben csupán 30-50%-a. Az istállótrágyából ásványosodó foszfor felvehetősége ugyanakkor nagyon jó, mivel a bomlás során megteremtődő enyhén savanyú (szénsavas) közegben a foszfor oldott állapotban marad. A nitrogén ásványosodása igen különböző. Minél nagyobb az istálló trágya nitrogén tartalma, annál nagyobb mértékű az első évi hasznosulás. Amennyiben a trágya C:N aránya 30:1-nél tágabb (ideális: 15-20:1), tehát nitrogénben szegény, az első évi hasznosulás gyakorlatilag elmarad.

    Az istállótrágyázás hatástartamát a talaj kémhatása és porozitása is jelentősen befolyásolja. Savanyú kémhatású, illetve levegőtlen, kötött talajokon a lebontást végző mikroorganizmusok számára a körülmények kedvezőtlenebbek, ezért lassúbb, elhúzódóbb a trágya ásványosodása. Az első évi hatás emiatt mérsékeltebb, viszont az istállótrágya hatása hosszabb ideig tart.

    Az istállótrágyázás-műtrágyázás kérdéskör régóta vita tárgya. Tény, hogy közel sem képződik olyan mennyiségben istállótrágya, ami a növénytermesztés tápanyagigényét biztosítani tudná. Közismert, hogy az istállótrágyának számos kedvező hatása van, de növénytáplálási szempontból azt is be kell látni, hogy a növény „nem válogat” a különböző forrásból származó tápanyagai között. Gyökéren keresztül meghatározott ásványi ionos formákban tudja felvenni az egyes tápelemeit, amelyek egyaránt származhatnak szerves, illetve ásványi (mű-) trágyákból.

    A különböző formában kijuttatott tápelemek termésben történő hasznosulása általában az ásványi (mű-) trágyák formájában kijuttatva nagyobb mértékű, amit igazolnak a Keszthelyen Láng Géza akadémikus által 1960-ban a mű- és szerves trágyák hatásának összehasonlítása céljából beállított jelenleg is folyó szabadföldi tartamkísérletek eredményei is.

    Szerves és műtrágyák hatása a termésre húsz év átlagában (Keszthely)

    (forrás: Németh, 1983)

    Kezelés

    (ötszakaszos vetésforgóban 5 éves rotációkban)

    Termés 30 év átlagában (gabona egység, t/ha/év)

    %

    Trágyázatlan kontroll

    3.8

    100

    27.3 t/ha istálló trágya + 27.3 t/ha istálló trágyának megfelelő NPK hatóanyag műtrágya formájában

    5.4

    143

    34.6 t/ha istálló trágya

    5.3

    139

    34.6 t/ha istálló trágyának megfelelő NPK hatóanyag műtrágya formájában

    5.6

    148

    34.6 t/ha istálló trágya 5 év alatt két részletben

    5.0

    133

    69.4 t/ha istálló trágya 5 év alatt két részletben

    5.5

    145

    69.4 t/ha istálló trágyának megfelelő NPK hatóanyag műtrágya formájában

    6.4

    168

    104.1 t/ha istálló trágya 5 év alatt két részletben

    6.0

    158

    104.1 t/ha istálló trágyának megfelelő NPK hatóanyag műtrágya formájában

    6.5

    171

     A kísérleti eredmények alapján megállapítható, hogy a különböző formában kijuttatott tápelemek vonatkozásában az ásványi (műtrágya) forma hasznosult nagyobb mértékben a termésen keresztül, ami elsősorban a nitrogén jobb hasznosulásának volt köszönhető. A műtrágya nitrogénhasznosulásához viszonyítva az istállótrágya nitrogén tartalmának hasznosulása a különböző tápanyagszinteken ugyanis csupán mintegy 60-80% volt.

    Az istállótrágya gyengébb tápanyag hasznosulása mellett azonban figyelembe kell venni a talaj fizikai állapotára gyakorolt kedvező hatását. Az istállótrágyázott parcellákon a talaj agronómiai szerkezete kedvezőbb, jobb a talajmorzsák méretszerinti eloszlása és stabilitása.

    Hasonlóan kell megítélni a visszaforgatott növényi maradványok szerepét is. A gabonafélék szármaradványainak nagy mennyiségben történő visszaszántása során kezdetben a vetésváltásban termesztett növények teljesítménye kisebb volt a csak műtrágyázott parcellákhoz viszonyítva. Több mint tíz év elteltével a vetésváltás teljesítménye megváltozott és a melléktermékek leszántásának hatása kedvezővé vált.

    Hosszú távú szemléletben gondolkozva azt a megállapítást tehetjük, hogy a mezőgazdaságban képződött melléktermékeket a lehető legnagyobb mennyiségben célszerű felhasználni, de igazán hatékonyan, magas színvonalon csak az ásványi formájú tápanyagok bevonásával termelhetünk.



    Cikk írója:
    Dr. Tóth Zoltán

     
    Szántóföldi növénytermesztés
     
    Állattenyésztés
     
    Ügyintéző
     
    Látogatási statisztika
    Indulás: 2004-03-09
     

    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?